Lansarea proiectului "Cursuri de limba română și activități educative pentru străinii din afara Uniunii Europene"

postat 11 oct. 2013, 04:37 de Georgiana-Cristina Rentea ‎(Anton)‎   [ actualizat la 12 nov. 2013, 13:02 ]

Fondul European de Integrare a Resortisanților Țărilor Terțe, Programul Anual 2012
Proiect:
Contract nr. ref
.: IF/12.02-02.01
Beneficiar
: Asociaţia pentru Apărarea Drepturilor şi Integrare Socială (ADIS)
Partener
: Asociația Serviciul APEL

Octombrie 2013

Comunicat de presă

în parteneriat cu Asociația Serviciul APEL

anunţă lansarea proiectului

Cursuri de limba română și activități educative
pentru străinii din afara Uniunii Europene

Proiectul Cursuri de limba română și activități educative pentru străinii din afara Uniunii Europene(nr. ref. IF/12.02-02.01) este finanţat prin Programul general “Solidaritatea şi gestionarea fluxurilor migratorii” al Uniunii Europene, Fondul European de Integrare a Resortisanţilor Țărilor Terţe - Programul anual 2012.

Proiectul se desfăşoară în perioada octombrie 2013 – iunie 2014, în următoarele locaţii: regiunea București-Ilfov, județul Cluj, județul Brașov.

Scopul proiectului îl reprezintă facilitarea integrării resortisanţilor ţărilor terţe (RTT) în societatea românească prin oferirea de cursuri de limba română și sesiuni lingvistice, interculturale și educative, adaptate la nevoile beneficiarilor (adulți și copii).

Grupul ţintă al proiectului este reprezentat în principal de către resortisanţii ţărilor terţe cu drept de ședere în România (cetățeni străini resortisanți țări terțe), adulți și copii, iar în secundar instituții publice responsabile de integrarea RTT în România, organizații non-guvernamentale care sprijină la nivel național sau local procesul de integrare a RTT, comunitățile locale în care locuiesc RTT, mass-media.

Activităţile principale destinate cetățenilor străini resortisanți țări terțe, cu drept de ședere în România, se vor concretiza în oferirea în mod gratuit a unor:

Ø     cursuri formale și sesiuni practice de învățare a limbii române (București, Cluj-Napoca, Brașov);

Ø     sesiuni lingvistice, interculturale și educative destinate copiilor RTT, inclusiv prin metode de educaţie non-formală (București, Cluj-Napoca).

Pentru informaţii suplimentare vă rugăm să ne contactaţi:

Georgiana-Cristina Rentea, Manager de proiect Asociația ADIS,

georgiana@asociatia-adis.ro, 0766 448 746

Ivona Leontescu, Responsabil proiect partener Asociația Serviciul APEL,

ivona.leontescu@apelngo.ro, 0766 090 775

ASOCIAŢIA ADIS are ca scop promovarea, apărarea și susținerea valorilor democrației, drepturilor și libertăților omului, îmbunătățirea calității vieții persoanelor din punct de vedere social, economic și cultural. ADIS susține integrarea diferitelor categorii de migranți, a tinerilor, dar și a altor persoane aparținând unor grupuri sociale marginalizate, defavorizate sau vulnerabile. http://www.asociatia-adis.ro

ASOCIATIA SERVICIUL APEL are ca obiectiv susținerea integrării sociale a diferitelor categorii de persoane aflate în risc de marginalizare socială  prin  activități de integrare profesională. Din 2008 Serviciul APEL furnizează servicii de suport social și material pentru integrarea migranților în societatea românească.  http://apelngo.ro
20 nov. 2013, 02:44
15 nov. 2013, 04:45